Aktywizujące zabawki dla dzieci

Aktywność ruchowa jest obowiązkowym punktem w prawidłowym rozwoju dziecka. Większość dzieci jest w ruchu nieustannie i niezależnie od zaoferowanych zabaw, ale bywają momenty, w których dziecko potrzebuje dodatkowej motywacji do zabawy ruchowej, bądź odmiany od dotychczasowych form zabawy. 

Zabawki ruchowe – przeznaczenie i rodzaje

polecane zabawki ruchowe dla dzieciZabawki ruchowe, tak jak nazwa wskazuje, są ukierunkowane na motywowanie dziecka do przebywania w ruchu. Aktywność fizyczna związana z takimi zabawkami jest zależna od ich rodzaju. Polecane zabawki ruchowe dla dzieci to takie, które aktywują dziecko w wielu aspektach – ruchu, równowagi, dużej i małej motoryki. Najpopularniejszymi zabawkami ruchowymi są wszelkiego rodzaju jeździki, rowerki i hulajnogi. Ważne jednak, aby zabawki te wprowadzały w czynny ruch, czyli wymagały wysiłku fizycznego. Z tego względu nie nadają się do tego żadne pojazdy dziecięce napędzane akumulatorem, gdyż nie prowokują dzieci do aktywności. Bardzo ciekawą i usprawniającą zabawką ruchową jest deska do balansowania. Przypomina ona deskę wygiętą w literę C, na której dziecko stojąc obiema stopami musi utrzymać równowagę i balansować w taki sposób, aby się nie przewrócić. Deska ta wspiera koordynację ruchową, ale również koncentrację i może służyć też do relaksu poprzez bujanie się na niej. Jedną z bardziej znanych od wielu lat zabawek ruchowych jest koń na biegunach, który podobnie uczy równowagi, wspiera pracę kręgosłupa i daje dziecku wiele radości. 

Ruch jest nieodłącznym elementem życia dziecka, ale w dobie trendów na zabawki elektroniczne coraz większa liczba dzieci wybiera siedzące formy aktywności. Warto wesprzeć i zachęcić dziecko do działania poprzez ciekawe i atrakcyjne zabawki ruchowe, gdyż stanowią one zdrową i aktywną formę spędzania wolnego czasu.