Badania diagnostyczne często stosowane w kardiologii

Kolejki do dobrych specjalistów z zakresu medycyny są naprawdę długie. W przypadku wizyt prywatnych kolejki są krótsze, ale za to trzeba liczyć się z ponoszonymi kosztami za jednorazową wizytę. Jednym z częściej odwiedzanych specjalistów jest kardiolog – zwłaszcza przez osoby starsze.

Badania kardiologiczne – EKG, echo serca i inne

kardiologia bydgoszczCoraz więcej osób w Polsce i na świecie umiera z powodu chorób układu krążenia. Najczęstszą przyczyną śmierci są oczywiście zawały serca. Regularne badania kardiologiczne pozwalają uniknąć takich zdarzeń. W kardiologii stosuje się dwa podstawowe badania diagnostyczne. Pierwsze z nich to EKG. Elektrokardiografia rejestruje pobudzenia elektryczne serca. Wskazaniem do wykonania badania EKG są np. częste omdlenia, złe samopoczucie, duszności. Oczywiście zajmuje się tym kardiologia bydgoszcz, która dodatkowo wykonuje profesjonalne opisy przeprowadzanych badań diagnostycznych. Warto również wspomnieć o innym badaniu stosowanym w kardiologii. Jest to USG serca, czyli inaczej echo serca. Wskazaniem do wykonania takiego badania diagnostycznego jest wcześniejsze osłuchiwanie pacjenta. Jeśli lekarz stwierdzi słyszalne szmery w sercu (np. w okolicy zastawki dwudzielnej, trójdzielnej), to należy jak najszybciej wykonać badanie echokardiograficzne. Jest to badanie, dzięki któremu można dokładne zbadać strukturę serca – czy nie doszło do pogrubienia zastawek, czy przepływ krwi przez serce jest prawidłowy.

Na oddziałach kardiologicznych wykonywane jest często badanie holterowskie. Jest to podłączenie do aparatu elektrokardiograficznego przez 24h. W ciężkich przypadkach kardiolog może odesłać pacjenta do kardiochirurga. Wiele schorzeń serca można leczyć farmakologicznie. Często stosowanymi w kardiologii lekami są beta-blokery oraz glikozydy nasercowe i inhibitory ACE-I.