Czy twardościomierz może być kompaktowy?

Maszyny wytrzymałościowe są obecnie podstawowym wyposażeniem wielu zakładów produkcyjnych i fabryk. Dzięki nim możliwe jest sprawdzanie, czy surowiec użyty w produkcji nie obniży jakości produkowanego towaru. Dotychczas główna wadą takich maszyn były zbyt duże wymiary.

Jak działają twardościomierze przenośne?

twardościomierz przenośnyWszyscy zdają sobie sprawe z tego, jak ważną rolę odgrywają maszyny wytrzymałościowe w produkcji i przemyśle. To właśnie dzięki tym maszynom udaje się uniknąć wypuszczenia na rynek partii produktów z wadami fabrycznymi. Wadą tych maszyn były dotychczas jednak spore wymiary, co wiązało się z pewnymi niedogodnościami. Na szczęście obecnie coraz bardziej dostępny staje się twardościomierz przenośny. Ten rodzaj twardościomierza ma znacznie mniejsze wymiary, niż rozmiary typowych maszyn wytrzymałościowych. Jednocześnie mimo kompaktowych wymiarów, dokładność pomiarów wykonywanych przez taką właśnie maszynę nie odbiega od dokładności pełnowymiarowych maszyn wytrzymałościowych. Dzięki temu używanie takich twardościomierzy ma wiele różnych zalet. Przede wszystkim, nie jest wymagane przeorganizowanie przestrzeni w fabryce, żeby wygospodarować minimum miejsca potrzebnego na ustawianie pełnowymiarowego twardościomierza. Dodatkowo, sama obsługa takiej maszyny wytrzymałościowej, dzięki jej znacznie mniejszym wymiarom, jest znacznie prostsza i tym samym znacznie bardziej wygodna. Wszystko to sprawia, że przenośne twardościomierze są najbardziej popularnym typem tych maszyn do testowania wytrzymałości.

Aby mieć pewność, ze użycie jakiegoś surowca do produkcji nie spowoduje spadku jakości towaru, należy go najpierw przetestować. Szczególnie ważne jest testowanie pod kątem wytrzymałości. Do tego należy wykorzystywać specjalne maszyny, różniące się dokładnością pomiarów i rozmiarami.