Dobre nawozy dla rolników

Przy wyborze odpowiedniego nawozu rolniczego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na formę chemiczną azotu. Powinniśmy również zwrócić uwagę na szybkość działania nawozu. Na polskim rynku możemy zakupić nawozy szybko działające, które zawierają azot w formie azotanowej albo wolno działające, które zawierają azot, ale w formie amonowej oraz amidowej.

Których nawozów rolniczych warto korzystać?

nawozy rolniczeJednym z najpopularniejszych nawozów rolniczych jest mocznik. Takie nawozy rolnicze wykorzystuje się przy uprawach polowych. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z powolnym działaniem nawozowym, ponieważ przemiany mocznika wymagają dodatkowo poza wodą odpowiedniego enzymu, który wydziela bakterie glebowe. Mocznik jest nawozem rolniczym, który bardzo silnie zakwasza glebę i nie może być stosowany na glebie kwaśnej, ponieważ mógłby się przyczynić do bardzo silnego jej zakwaszenia. Możemy zdecydować się również na siarczan amonu. Jednak tutaj musimy uwzględnić to, że azot w tej formie chemicznej nie będzie szybko pobierany przez rośliny. Interesującym nawozem jest również saletrzak. Ten nawóz rolniczy odznacza się bardzo szybkim i odłożone w czasie pobieraniem azotu. Dodatkowo występuje w nim węglan wapnia, który spowalnia działanie nawozu i sprawia, że zawarte w nim azot jest bardzo długo dostępny dla roślin. Wszystkie nawozy rolnicze różnią się od siebie składami mineralnymi oraz mikroelementami. Wszystkie jednak mają podobną mieszaninę, ale trzeba poznać ich właściwości, aby zastosować je do odpowiedniej gleby.

Bardzo popularnym nawozem rolniczym jest saletra amonowa, która jest sprawdzona przez wielu rolników. Azot azotanowy, który został tam zastosowany i jest najchętniej pobierany przez rośliny i szybko dochodzi do ich korzeni. Jeżeli więc chcemy wiosną za pomocą nawozu pobudzić rośliny do życia to warto zdecydować się na sprawdzone saletry.