Dźwig wieżowy do transportu i podnoszenia ładunków

Urządzenie dźwignicowe zbudowane jako konstrukcja kratownicowa zwane żurawiem wieżowym, lub bardziej potocznie dźwigiem, zaliczane jest do największych maszyn roboczych. Żurawie wieżowe składają się z pionowego masztu (zwanego wieżą, od której wzięły swoją nazwę) montowanego stacjonarnie lub ruchomo na podłożu, a także z wysięgnika, który może podnosić ładunek na wysokość nawet do 100 metrów. Wśród żurawi możemy wyróżnić rozmaite typy zależnie od przyjętego kryterium podziału.

Największa maszyna na placu budowy

żuraw dźwigIch zaletą jest duży zasięg wysięgnika zapewniający dużą powierzchnię operacyjną. Wysięgnik może być wychylny z cięgnikiem zainstalowanym na jego końcu lub stały, poziomy – zwany wysięgnicą lub wysięgnikiem wspornikowym, z wodzakiem (cięgnikiem) poruszającym się po nim. Żuraw dźwig wykorzystywany jest na każdym etapie realizacji inwestycji. Ze względu na swoją elastyczność, efektywność i parametry użytkowe, mogą wykonywać one niemal każde prace transportowe. Dźwignica typu żuraw dźwig znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, do transportu materiałów oraz przy montażu konstrukcji stalowych. Zwykle służą one do przeładunku, rozładunku i załadunku materiałów budowlanych na paletach, a także przenoszenia elementów konstrukcji, prefabrykatów i materiałów budowlanych na kolejne kondygnacje inwestycji, znacząco przyśpieszając i ułatwiając tempo pracy.

Podsumowując, żuraw typu dźwig to maszyna zaliczana do największych maszyn roboczych. Składa się z pionowego masztu (wieży) montowanego na przejezdnym lub stacjonarnym podłożu i wysięgnika poziomego lub wysięgnika wychylnego. Podnosi ładunki na haku opuszczanym na linie z wysięgnika żurawia. Kolumna żurawia budowlanego często budowana jest w kształcie pionowej wieży o wielosekcyjnej kratownicowej konstrukcji.