Elektronika jachtowa ważnym aspektem bezpieczeństwa rejsu

Kilkutygodniowy rejs morski, a nawet żeglowanie po Morzu Śródziemnym, dla bezpieczeństwa i komfortu załogi, musi być prowadzony na jachcie posiadającym sprawne urządzenia nawigacyjne.

Niezawodna elektronika jachtowa koniecznością na morzu

niezawodna elektronika jachtowaNa niezawodność elektronicznych urządzeń nawigacyjnych maja wpływ dwie rzeczy: dublowanie współpracujących czujników, czyli anten i czujników GPS oraz odbiorników i nadajników echosond czy też sonarów. Podczas, gdy jeden z systemów zawiedzie, można skorzystać z drugiego. Niezawodna elektronika jachtowa wymaga kolejnej rzeczy dającej 100% niezawodności to dublowanie źródeł zasilania, które jest niezbędne do tego, by wszelkie systemy nawigacyjne pracowały. W tym wypadku niezbędne jest stosowanie urządzeń UPS, czyli systemów podtrzymujących działanie elektroniki nawigacyjnej od strony podtrzymania źródła zasilania. W razie awarii jednego ze źródeł zasilania musi być możliwe płynne przełączenie źródła zasilania bez przerw w pracy. Na niezawodność pracy elektroniki pokładowej wpływa też stosowanie tak zwanych repetytorów, czyli jednego bądź wielu urządzeń -mowa tu o jednostkach centralnych, czyli komputerach nawigacyjnych. Najczęściej jeden komputer umieszcza się w sterówce lub na mostku, a w kabinie nawigacyjnej  znajduje się jego repetytor bądź równorzędne urządzenie mające niezależny system operacyjny i mający dostęp do niezależnych danych z urządzeń typu GPS, mierników prędkości i kierunku wiatru oraz mierników głębokości. Dodatkowo jachty posiadają kilka obwodów akumulatorowych.

Dziś nie możemy sobie wyobrazić żeglowania oceanicznego bez użycia nawigacyjnych przyrządów elektronicznych. Aby działały one niezawodnie, podstawową zasadą jest dublowanie źródeł zasilania i funkcji przyrządów nawigacyjnych.