Grzejniki pokojowe spełniają najważniejszą funkcję w naszym domu jaką jest ogrzanie pomieszczeń. Samo ich działanie opiera się na promieniowaniu oraz konwencji. Oznacza to, że powietrze znajdujące się wewnątrz grzejnika zostaje podgrzane, a następnie powietrze energii zostaje przekazane przez cząsteczki.
Rodzaje grzejników pokojowych
Wśród grzejników pokojowych wymienić możemy jeden główny podział, ze względu na materiał jaki został użyty do ich produkcji. Tak więc grzejniki pokojowe stalowe zwykle kojarzą nam się z tradycyjnymi, starymi żeliwnymi kaloryferami żeberkowymi. Co ciekawe w obecnych czasach mogą one przybierać nieco nowocześniejsze formy. Są stosunkowo ciężkie, co jak łatwo się domyślić wynika z właściwości samego materiału. Zwykle w przypadku tych grzejników konwekcja zaczyna się w ciągu pięciu minut przy temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Wśród nich istnieje nieco mniejszy podział na grzejniki płytowe, rurowe, a także łazienkowe. Ich największą zaletą jest równomierne oddawanie ciepła. Z kolei grzejniki aluminiowe oraz miedziane są znacznie lżejsze od poprzednich. Są one doskonałym przewodnikiem ciepła. W ich przypadku konwekcja następuje już w ciągu 3 minut, przy około 26 stopniach Celsjusza, co jest znacznie lepszym wynikiem od grzejników stalowych. Są one wysoko odporne na korozję, powinniśmy jednak unikać stosowania ich w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z kwasami. Ostatni typ grzejników pokojowych stanowią, żeliwne, które zwykle spotkać możemy w starym budownictwie. Skutecznie są one bowiem zastępowane przez grzejniki aluminiowe.
W obecnych czasach grzejniki pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale także dekoracyjne. Odpowiednio dobrane do wystroju wnętrz, nie rzucają się w oczy swoim obskurnym, masywnym wyglądem jak miało to miejsce w dawnych latach. Zwykle w kolorze białym doskonale wkomponowują się w wystrój nowoczesnych wnętrz.
Eleganckie grzejniki znaleźć można na: https://www.jaga.com.pl/\