Jak często należy wykonać czyszczenie komina?

Częstotliwość tego rodzaju prac zależna jest od rodzaju paliwa, którym zasila się ogrzewanie centralne. Należy pamiętać, że komin odpowiada za wyciąganie wszelkich pozostałości po procesie spalania, które mają postać dymu. Jednak, w określonych przypadkach możliwe jest także pojawienie się sadzy, która stanowi realne zagrożenie dla obiektu. Dlaczego?

Czyszczenie komina z sadzy

czyszczenie komina w warszawieW dalszym ciągu jednym z popularnych paliw, jeśli chodzi o systemy grzewcze, są paliwa stałe w postaci chociażby drewna. Drewno stosuje się tak samo w piecach centralnego ogrzewania, jak również kominkach. Należy jednak pamiętać o tym, że w procesie spalania, wewnątrz komina pojawia się sadza. Dlaczego tak ważne jest czyszczenie komina w warszawie? Przede wszystkim z uwagi na realne zagrożenie związane z wybuchem pożaru wewnątrz komina. Oznacza to, że nadmiar sadzy może ulec samozapłonowi, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców obiektu, jak również samego obiektu. Dlatego zaleca się regularne prace związane z czyszczeniem komina. W szczególności w przypadku obiektów, gdzie grzeje się wodę za pomocą pieca na paliwo stałe, najlepiej jest wykonywać tego rodzaju prace nawet 4 razy do roku. Samo czyszczenie komina powinno powierzyć się specjaliście, który posiada odpowiednie doświadczenie w tego rodzaju pracach.

Warto pamiętać, że należy także poddawać testom przewody kominowe, a przede wszystkim określić ich drożność. To pozwala mieć pewność, iż poszczególne instalacje grzewcze mogą być użytkowane w bezpieczny sposób. W przypadku obiektów, w których wykorzystuje się paliwo ciekłe, tego typu prace można wykonywać dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią, z uwagi na niższy poziom zanieczyszczeń, które zbierają się wewnątrz komina.