Jak działa fotowoltaika?

Coraz więcej osób chcąc zoptymalizować wydatki na energię decyduje się na montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim możliwe jest generowanie mediów takich jak chociażby ciepła woda czy prąd elektryczny, które są wykorzystywane do prawidłowego funkcjonowania budynku. Szczególnie ważnym zagadnieniem jest stały dopływ energii elektrycznej, która zasila odbiorniki podłączone do sieci.

Rodzaje falowników PV

falownik do fotowoltaikiW celu wygenerowania prądu użyte mogą zostać różne rozwiązania oraz technologie. Można tutaj wymienić chociażby turbiny wiatrowe czy wodne. Niemniej jednak obecnie najpopularniejszym sposobem na generowanie elektryczności w instalacji rozproszonej jest fotowoltaika. Technologia ta pozwala generować prąd przetwarzając promieniowanie słoneczne. Należy pamiętać, że żeby układ działał sprawnie i poprawnie konieczne jest zastosowanie wielu różnych elementów. Oprócz modułów PV odpowiednio dobrany musi zostać falownik do fotowoltaiki, który zamienia napięcie stałe na przemienne o właściwej amplitudzie. Kluczowym zagadnieniem jest dobór rozwiązania dopasowanego do potrzeb. Na rynku dostępne są bowiem falowniki zarówno jednofazowe jak i również trójfazowe. Istotnym zagadnieniem jest ich moc nominalna, która określa ile modułów może być do nich przyłączonych.

Szukając jak najlepszego i najbardziej trwałego urządzenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na producenta, a także okres gwarancyjny. Dodatkowo inwestor może również posiłkować się opiniami osób, które miały już okazję pracować na danym sprzęcie. Jak widać obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest generowanie elektryczności przy pomocy modułów PV. Pozwala to wytworzyć prąd, który jest następnie zużywany na miejscu co znacznie poprawia bilans energetyczny.