Jak szpachlować sufit?

O ile szpachlowanie ścian jest dość prostą pracą, to już szpachla kładziona na sufit wymaga pewnego przygotowania i precyzji. Największą przeszkodą w takiej pracy z sufitem, jest oczywiście grawitacja. Jeśli na ścianie szpachla w miarę się trzyma, to z sufitu może spaść bez żadnego problemu.

Szpachlowanie ścian przygotowuje je do malowania

szpachlowanie sufitu

Szpachli używamy po to, aby dokładnie wygładzić ścianę i sufit przed malowaniem, czy też położeniem tapet. W ten sposób usuwamy wszelkiego typu rysy, pęknięcia tynku, czy wgłębienia. Do takiego szpachlowania doskonale nadaje się gładź szpachlowa. Potrzebny będzie też papier ścierny, oraz paca ze stali nierdzewnej. Po zaszpachlowaniu należy wygładzić powierzchnię ściany, czy sufitu, używając do tego papieru ściernego. Jeśli dokładnie zrobimy tę czynność, powierzchnia ścian będzie idealnie nadawać się do położenia jakiegoś koloru. Jeśli szpachlowanie sufitu przysporzy nam większych trudności, zawsze możemy wezwać na pomoc ekipę budowlaną. Najlepiej jakiegoś malarza pokojowego. Oni wiedzą jak się zająć takimi pracami. Szpachlowanie przeprowadzamy najczęściej tuż przed malowaniem. Ale także możemy użyć szpachli wtedy, gdy zostaną rozkute np. gniazdka elektryczne, czy będą wkute kable elektryczne, czy też nawet rury z instalacji hydraulicznej. Często jest tak, że rury grzewcze, doprowadzające gorącą wodę do kaloryfera, układane są na zewnątrz (czasem nawet „idą” pod sufitem). Jeśli chcemy je „schować”, musimy je wkuć w ścianę, którą potem trzeba wygładzić.

Szpachlowanie jest bardzo prostą czynnością, ale wymaga dużej dokładności oraz cierpliwości. Jeśli nawet wydaje się nam, ze już jest dobrze, ściana, czy sufit są idealnie równe, warto to sprawdzić przy pomocy odpowiednich narzędzi. Na tzw. „oko” niewiele się zdziała.