Jakie mieszkania kupimy w programie MDM?

Osoby które decydują się na zakup nieruchomości w ramach programu mieszkanie dla młodych muszą być świadome tego, że program ten wprowadza pewne ograniczenia. Niestety ale nie będziemy mogli kupić każdego lokalu, który nam się tylko podoba, ponieważ musi to być lokal tylko i wyłącznie w ramach programu. Dlatego zawsze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie warto sprawdzić, jakie są szanse na zakup danego lokalu.

Jakie czynniki wpływają na zakup mieszkań MDM?

mieszkania mdmPodstawowym czynnikiem, który jest najbardziej decydujący o wyborze lokalu jest ten określający limit powierzchni użytkowej. Niestety, ale obecnie mieszkania, które chcemy zakupić w programie mieszkania dla młodych, to lokale o powierzchni użytkowej do maksymalnej wielkości sięgającej 75 m kwadratowych. Nieco więcej możemy zyskać przy zakupie domu jednorodzinnego, ponieważ tam wielkość wynosi już 100 metrów kwadratowych. W przypadku gdy osoba, która chce zakupić mieszkanie i wychowuję przynajmniej troje dzieci to wartość powierzchni użytkowej może być zwiększona o 10 metrów kwadratowych zarówno dla mieszkania jak również dla domu jednorodzinnego. Co jeszcze musimy wiedzieć, gdy chcemy zakupić mieszkania MDM? Musimy wiedzieć, że kolejnym ograniczeniem jest nasz wkład własny. Zgodnie z nadzorem komisji finansowej musimy posiadać przynajmniej jedną piątą wartości mieszkania jako wkład własny. Czyli możemy uzyskać aż 80% wartości finansowania zakupowanej przez nas nieruchomości. Musimy mieć również odpowiednią zdolność kredytową, aby bank przyznał nam kredyt.

Bank zawsze będzie podchodził do tego, czy mamy stabilne dochody. Jeżeli nie mamy stałej umowy o pracę albo nie prowadzimy stałej działalności gospodarczej, to będzie nam ciężko uzyskać taki kredyt. Najlepiej gdy o kredyt wnioskuję małżeństwo, które posiada dwa dochody i wtedy znacznie łatwiej jest bankowi udzielić kredytu na mieszkanie.