Krwiobiegiem współczesnych zakładów przemysłowych tych mniejszych i większych są kanały przesyłowe różnych mediów. Ale nie tylko w przemyśle korzysta się z rurociągów. Gospodarstwa domowe również opierają się na przesyle wody, czy powietrza w instalacjach wentylacyjnych.
Budowa i właściwości łączników elastycznych
Budowa łącznika elastycznego determinuje jego późniejsze wykorzystanie. Najczęściej łącznik elastyczny do rur jest zbudowany z odpornych taśm AMT, które można kształtować na łączniki okrągłe o różnych średnicach. Taśma AMT to trwale zespolone z częściami miękkim blachy kwasoodporne, ocynkowane lub inne. Na części miękkie składają się silikony, włókna aramidowe, neoprem, różne elastomery i tworzywa PTFE. Łączniki okrągłe w zależności od wytrzymałości stosuje się do eliminacji drgań na rurociągach. Są w stanie zniwelować duże wibracje przenoszone na rurociąg z urządzenia roboczego. Najczęściej służą do zespalania rurociągów odciągania gorących spalin i innych gazów. Pracują raczej na niższych ciśnieniach przesyłowych. Tam gdzie zachodzi potrzeba mocnego połączenia rurociągów zespalane są z nim na tzw. kołnierz. Można też montować je na nypel. Są to łączniki bardzo szczelne gazowo i dla mediów ciekłych. Łączniki elastyczne z PVC są powszechnie stosowane w hydraulice. Zastosowanie łączników elastycznych okrągłych wkroczyło do przemysłu spożywczego i farmaceutycznego gdzie przesyłane są substancje pyliste lub granulaty. Świetnie się sprawdzają w elektrociepłownictwie, przemyśle cementowniczym i wapienniczym. W przypadku przesyłu mediów abrazyjnych ( ściernych) łączniki są wzmacniane blachami.
Rozwój sieci przesyłowych jest możliwy dzięki zastosowaniu sprawnych łączników rur. Brak elastycznych łączników spowodowałby awarię rurociągu. Przenoszone drgania z urządzenia roboczego na rurociąg spowodowałyby jego rozpad.