Metalowe obudowy do rozdzielnic

Każdy z nas widział metalową obudowę, w której zwykle znajdują się przyłącza elektryczne, bezpieczniki lub inne urządzenia sterujące, do których zagląda elektryk. Jednak nie każdy wie, że wykonanie takiej obudowy wcale nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać, ponieważ muszą być one szczególnie szczelne i wytrzymałe na wiele niesprzyjających czynników. 

Ochronna obudowa z metalu 

obudowy metaloweObudowy stosuje się z prostego powodu: musi ona chronić rozdzielnice bądź inne przyłącza sterujące, które znajdują się w środku. Jako że mamy do czynienia z prądem elektrycznym, wszystko to, co znajduje się wewnątrz obudowy musi być zabezpieczone przez dostępem wilgoci. Atestowanie obudowy metalowe są zwykle wykonane z najwyższą starannością, dlatego warto zawsze wybierać te, na których widzimy odpowiednie oznaczenia techniczne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego oraz inne jednostki audytowe i certyfikujące. Najczęściej obudowy są wykonane z blachy nierdzewnej, która dodatkowo pokryta jest warstwą poliestrowego lakieru w proszku oraz (opcjonalnie) może posiadać okienko wykonane z poliwęglanu. Zabezpieczeniem drzwiczek obudowy (aby się samoczynnie nie otwierała) zwykle są zamki motylkowe PM, które otwiera się za pomocą klucza patentowego. Czasami jednak może się zdarzyć, że w niektórych obudowach zostaną zamontowane zamki z prętami, tzw. 3 punktowe. Dodatkowo, każda obudowa posiada w tylej części specjalne otwory, dzięki którym można ją zamontować na ścianie oraz posiada śruby uziemiające wraz z płytą przepustową. 

Każda atestowana obudowa posiada również uszczelkę poliestrową, która dodatkowo zabezpiecza przed dostawaniem się wilgotnego powietrza. Zważywszy na to, jak wiele czynników składa się na powstanie solidnej obudowy, zawsze zależy się upewnić, czy pochodzi ona za sprawdzonych źródeł.