Metody chemiczne i fizyczne dezynfekcji powierzchni

Na polskim rynku istnieje wiele firm, które oferują takie usługi jak dezynfekcja. Firmy te korzystają z różnych środków chemicznych. Nie trzeba się martwić o to, że środki chemiczne doprowadzą do zniszczenia powierzchni użytkowych. Zawsze dobierane są one właśnie pod kątem odkażanego materiału.

Zastosowanie pary wodnej i promieniowania UV w dezynfekcji

szybka dezynfekcja podlaskieWażny jest również wybór odpowiedniego stężenia czynnika, a nawet jego formulacja. Na skuteczność dezynfekcji wpływa również czas działania środka chemicznego oraz temperatura. Pracownicy firm zajmujących się dezynfekcją zawsze dobierają środek chemiczny indywidualnie do danego problemu. Nie zawsze można przecież zastosować silne kwasy i zasady, pomimo tego że są to skuteczne środki dezynfekcyjne. Czasem konieczne jest zastosowanie czwartorzędowych soli amoniowych, wody utlenionej, chlorheksydyny, jodyny czy innych związków. Takie usługi jak szybka dezynfekcja podlaskie cieszą się coraz większą popularnością – zwłaszcza w przypadku pomieszczeń sanitarnych. Z usług firm dezynfekcyjnych korzystają szpitale, ośrodki zdrowia, gabinety lekarskie prywatne i nie tylko. Na niektórych powierzchniach w ogóle nie można stosować środków chemicznych. W takiej sytuacji odkażanie przeprowadzane jest przy pomocy metod fizycznych. Do takich metod zalicza się m.in. działanie parą wodną czy promieniowaniem. Jeśli chodzi o promieniowanie, w dezynfekcji stosuje się promieniowanie UV.

Długość fali wynosi dokładnie 256 nm i pozwala na zniszczenie drobnoustrojów znajdujących się na powierzchniach, ale również w powietrzu. W przypadku odkażania powierzchni parą wodną, stosuje się parę o temperaturze nieco ponad 100 stopni Celsjusza. Wykorzystuje się zazwyczaj parę wodną pod zmniejszonym ciśnieniem. Para wodna pod normalnym ciśnieniem służy do odkażania powierzchni sanitarnych.