Moda na panele słoneczne

Moda na życie w eko, ściśle wiąże się nie tylko ze zdrowym trybem życia, ale również kupnem lub budową energooszczędnego domu. Ostatni przykład łączyć należy z nie tylko z prawidłowym ociepleniem budynku, ale również zastosowania odpowiednich urządzeń – kolektory słoneczne.

Ekologiczne rozwiązanie dla domu – kolektory słoneczne

panele słoneczne w niskiej cenieEkologiczny tryb życia wymaga uwzględnienia kilku aspektów: społecznych, środowiskowych i ekonomicznych, który ściśle wiąże się to z zaakceptowaniem zrównoważonego rozwoju. Taki model życia staje się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców Polski. Jednym z takich przykładów jest budownictwo ekologiczne. Budowa takiego obiektu wymaga zastosowania wielu materiałów budowlanych i urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, gdzie jednym z najbardziej popularnych jest kolektor słoneczny. Głównym zadaniem tych kolektorów jest pobieranie z promieniowania energii z promieniowania słonecznego do ogrzewania domu. Często takie panele słoneczne w niskiej cenie stosowane są do wspomagania prac centralnego ogrzewania domu. Znajduje również zastosowanie w ogrzewaniu bieżącej wody, basenu a także obiektu poza mieszkalnego takiego jak garaż. Taki system ogrzewania wody pozwala na obniżenie kosztów zużycia tradycyjnego energii – nawet o 60%. Kolektory słoneczne zazwyczaj montowane się na dachach domów, rzadziej zaś na ziemi. Głównie montuje się tam, gdzie pada najwięcej promieni UV. Średni kąt nachylenia kolektorów wynosić musi około 40 stopniu.

Zaznaczyć trzeba, że kolektory słoneczne nie jest tanią inwestycją, lecz po dłuższym czasie użytkowania, koszty jego zakupu i eksploatacji szybką się zwrócą. Stanowi idealne rozwiązanie w trakcie zimy do ogrzania na przykład bieżącej wody. Ważne jest by przy zakupie kolektora wybrać takie, które będzie jak najbardziej odpowiadało naszym wymaganiom.