Spawanie to proces polegający na łączeniu różnych materiałów poprzez rozgrzewanie ich w miejscu łączenia. Standardowo do spawania używa się substancji, która jest swego rodzaju wypełnieniem pomiędzy złączonymi częściami. Istnieją różne techniki spawania, między innymi lutospawanie. Na czym polega? Jak i kiedy się je wykonuje? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.
Co to jest i na czym polega lutospawanie?
Lutospawanie zostało wynalezione w latach 90 dwudziestego wieku. Od tamtych lat wykorzystywane jest przede wszystkim w motoryzacji, produkcji elementów wentylacyjnych czy też ogrodzeń. Dzięki lutospawaniu można połączyć ze sobą nawet najcieńsze kawałki blachy, na przykład ocynkowane części karoserii samochodowej. Dzięki tej technice unikamy uszkodzenia pierwszej warstwy blachy, czyli cynku, oraz minimalizujemy ryzyko odkształceń pod wpływem wysokiej temperatury. Proces spawania metodą lutospawania dostarcza bowiem mniejszą ilość energii, dzięki czemu jest dużo bezpieczniejsze dla spawanych materiałów. Zdecydowaną zaletą lutospawania jest fakt, że po takim procesie blacha nie traci właściwości antykorozyjnych. Do tego procesu wykorzystywana jest specjalna spawarka do lutospawania, która pozwala na znaczne obniżenie kosztów wykonywania napraw. Lutospawanie wykorzystywane jest wszędzie tak, gdzie potrzebny jest dość cienki, lecz trwały spaw. Poza tym, jest dużo wydajniejsze i tańsze niż inne metody spawania. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo podczas obróbki metali.
Lutospawanie to dość nowoczesna i bardzo dobra technika spawania, dzięki której zyskujemy trwały, bardzo ścisły, choć cienki, spaw. Podczas lutospawania wydzielają się ochronne gazy, które sprawiają, że proces ten jest bardzo bezpieczny. Dzięki lutospawaniu możemy zachować antykorozyjne cechy metali i ich pierwotny kształt.