Nadwaga i otyłość jako choroby cywilizacyjne

Nadwaga i otyłość są chorobami cywilizacyjnymi. W Stanach Zjednoczonych dietetycy biją na alarm, bo z roku na rok rośnie odsetek dzieci, które mają problem z nadwagą. Taka sama sytuacja coraz częściej pojawia się w Europie – również w Polsce. Otyłość dotyczy jednak nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych.

Metoda na odchudzanie: regularne jedzenie i aktywność fizyczna

jak się odchudzićŻyjemy w biegu, nie mamy czasu na gotowanie, więc odżywiamy się źle – jemy byle jak i byle co. Najgorsze jest jednak regularne spożywanie fast-foodów. Niestety niektórzy nie mają czasu (albo przynajmniej tak twierdzą) na inne jedzenie. W związku z tym dietetycy mają wiele do zrobienia, bo zgłaszają się do nich osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Jednak sukces związany jest nie tylko z dietą. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak się odchudzić, a odpowiedź wcale nie jest skomplikowana. Każdy dietetyk twierdzi, że najlepszym sposobem odchudzania jest jedzenie częściej, ale mniej, a do tego regularna aktywność fizyczna. I wcale nie trzeba zamęczać się na siłowni, basenie, bieżni. Wystarczy poćwiczyć kilkadziesiąt minut dziennie, by spalić zbędne kalorie. Kupując produkty w sklepach, należy zwracać szczególną uwagę na etykiety. Liczenie kalorii jest bardzo ważne. Zostaliśmy nauczeni, by na opakowaniach sprawdzać datę ważności. W międzyczasie warto jednak zerknąć na to, jaki jest skład produktu spożywczego. Osoby, które mają problem z nadwagą, powinny omijać duże ilości węglowodanów oraz tłuszczy.

Słodycze powinny pójść w odstawkę, bo są to tylko puste kalorie. To jednak wcale nie oznacza, że cukier musi całkowicie zniknąć z jadłospisu. Np. w owocach znajduje się cukier, jakim jest fruktoza – dzięki niej owocowe shake’i wcale nie są gorzkie. Pomiędzy posiłkami nie należy podjadać, bo wtedy dostarcza się organizmowi zbędnych kalorii.