Najlepsze sztalugi na wystawy

Na wystawach i wernisażach artyści bardzo często eksponują dzieła na zwykłych malarskich sztalugach, gdyż przetransportowanie obrazu i ustawienie go na takowej jest najłatwiejszym sposobem na jej ekspozycję. Czasem jednak okazuje się iż malarskie sztalugi nie są najlepszą podstawą do ekspozycji dużych obrazów.

Sztalugi do ekspozycji obrazów

sztalugi wystawoweCzęściej niż rzadziej zdarza się iż owe sztalugi tracą równowagę po lekkim potrąceniu czy nieostrożnym przestawieniu w trakcie trwania pokazu czy wystawy, gdyż nie zostały one zaprojektowane z myślą o mobilności czy równowadze. W celu pokazowym zostały więc stworzone sztalugi wystawowe, które mają za zadanie właśnie utrzymywanie obrazu w wybranej pozycji przez cały czas trwania eventu. Takie sztalugi niezbyt nadają się do faktycznego malowania, gdyż są znacznie wyższe niż normalne egzemplarze, oraz nie umożliwiają regulacji w żaden sposób. Uchwyty jakie owe sztalugi posiadają są natomiast przeznaczone do unieruchamiania obrazu po jego założeniu na sztalugę, tak by był on całkowicie nieruchomy w trakcie całego pokazu. Nogi sztalugi są szeroko rozstawione i blokowane za pomocą ograniczników, więc są praktycznie nie możliwe do przewrócenia bez użycia bardzo dużego nakładu siły. Sztalugi te nie są zazwyczaj sprzedawane w sklepach artystycznych, więc najczęściej można dostać je w hurtowniach ze sprzętem dla artystów i z wyposażeniem ekspozycyjnym.

Można także zamówić je pod konkretny wymiar, jeśli dany artysta preferuje niestandardowe wymiary w swoich obrazach. Ten rodzaj sztalug przede wszystkim wykonuje się z ciężkiego drewna, stabilnego i najbardziej trudnego do przewrócenia. Nie należą więc do najwygodniejszych do transportu, dlatego tez wykorzystywane są częściej przez same galerie niż przez poszczególnych artystów.