własna elektrownia słoneczna

Niezależność energetyczna czyli własna elektrownia słoneczna

Spadki napięcia, wynikające ze zbyt dużego poboru mocy przez użytkowników, mogą doprowadzić do niespodziewanych wydarzeń. Dlatego bardzo wiele osób decyduje się na uniezależnienie od dostawców energii.

Własna elektrownia słoneczna i stabilne dostawy prądu

własna elektrownia słonecznaJest to szczególnie łatwe, że dzisiejsze urządzenia wytwarzające prąd są niezwykle zaawansowane, a przy tym cena ich jest stosunkowo atrakcyjna. Popularne panele słoneczne są w stanie wyprodukować tyle prądu, że zaspokoją potrzeby nawet niedużego zakładu wytwórczego. Oczywiście, będzie to wymagało odpowiednio rozbudowanej instalacji, niemniej nie jest to niemożliwe. Taka ekologiczna własna elektrownia słoneczna to nie tylko stabilność dostaw prądu, ale i sposób na obniżenie miesięcznych rachunków, co szczególnie w wypadku ogrzewania elektrycznego będzie miało ogromne znaczenie. Choć współczesne piece grzewcze rozładowawcze są bardzo energooszczędne, to jednak zużycie przez nie energii stanowi niebagatelny wydatek w budżecie. Innym rozwiązaniem, spełniającym powyższe kryteria, jest własna elektrownia wiatrowa. Pozwala ona na jeszcze większą niezależność, wiąże się jednak z wyższymi kosztami inwestycyjnymi i bieżącej obsługi. Sama kolumna, jej postawienie, wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. Wiatrak, generator, ułożyskowanie oraz wszelkie elementy ruchome wymagają inspekcji i serwisu, od których wolna jest instalacja słoneczna. Panele fotowoltaiczne bowiem, pozbawione jakichkolwiek elementów obrotowych lub ruchomych, mogą bezawaryjnie pracować nawet kilkadziesiąt lat.

Jedyną wymaganą czynnością jest oczyszczanie z kurzu powierzchni paneli tak, by jak najwięcej słońca padało na elementy krystaliczne, odpowiedzialne za indukcję prądu. Inaczej, przy zakurzeniu, sprawność ogniw może spaść, co nie byłoby korzystne dla pracy całej instalacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *