Ochrona stali za pomocą cynku

Stal bez odpowiedniej ochrony jej powierzchni jest zagrożona korozją. Jest ona niemal pewna, a do tego znacznie szybciej następuje, gdy stal użytkuje się w środowiskach wilgotnych. Rudy nalot na elementach stalowych to właśnie zapowiedź poważnego uszkodzenia konstrukcji, jaką jest korozja. Stal traci wtedy swoją wytrzymałość i po prostu kruszy się.

Optymalne ceny cynkowania ogniowego

cynkowanie ogniowe cenaProducenci, elementów wykonanych ze stali starają się je zabezpieczyć poprzez nakładanie na nie warstwy cynku. Jest to materiał nierdzewny, który na dodatek, przy odpowiednich procesach świetnie łączy się ze stalą. Również jego odkształcalność jest podobna, dlatego nie ulega uszkodzeniu podczas pracy konstrukcji. Warstwa cynku musi odpowiednio przylegać do stali, a jej struktura musi częściowo wnikać w strukturę stali. Takie połączenie zapewnia nam to, że te elementy nie rozdzielą się podczas ich użytkowania. Ten proces to jednak nie tylko proste nakładanie cynku na metal, ale o wiele bardziej skomplikowany technologicznie proces, dlatego zleca się je w specjalnych zakładach. Jeśli chodzi o cynkowanie ogniowe cena takiego procesu jest dość atrakcyjna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość znacznego przedłużenia żywotności elementów stalowych. Wytrzymałość produktów wykonanych ze stali najczęściej jest ograniczona właśnie korozją, a nie ich zużyciem, ponieważ są one bardzo wytrzymałe, dlatego podstawą ich zabezpieczenia jest właśnie walka z samą korozją.

Cynkowanie odbywa się oczywiście w warunkach przemysłowych, dlatego stalowe elementy musimy po prostu przetransportować do odpowiedniego zakładu. Tam w fachowy sposób nakłada się warstwę cynku i dzięki temu chroni się dany element ze stali. Tak zabezpieczony element przetrwa naprawdę wiele lat, co pokazuje praktyka.