Odbojnice do zakładu pracy

 

W obiektach magazynowych i handlowych, w których do ruchu towarowego używane są ręczne czy jezdne wózki transportowe, obowiązkowym wyposażeniem są odbojnice. Takie zabezpieczenie chroni nie tylko sam towar, zarówno transportowany jak i składowany, ale także konstrukcję budynku przed zniszczeniem czy uszkodzeniem.

Najlepsze odbojnice amortyzujące

zabezpieczające odbojnice ścienneOdbojnice są stalowymi konstrukcjami, lub czasem wykonywanymi z tworzywa sztucznego, których zadaniem jest spełniać rolę zderzaka, chroniącego przed uderzeniami wyposażenie zakładu, przechowywany towar lub nawet pracowników, wykonujących zadania w pobliżu drogi transportu towarów. Zabezpieczające odbojnice ścienne są częstym widokiem w dużych magazynach, w szczególności w pobliżu ramp załadowczych. Tam najczęściej zdarzają się najróżniejsze wypadki, których skutki mogą być bardzo łatwo zminimalizowane właśnie przez zastosowanie odbojnic. Takie akcesoria często przypominają stalowe, niskie barierki, i działają praktycznie tak samo jak i one, choć nie utrudniają ruchu pracownikom. W wielu miejscach pracy są one także wyznacznikiem granicy miejsca poruszania się pracowników, służąc jako improwizowane barierki ograniczające przestrzeń i wydzielające poszczególne części zakładu. Bardzo częstą praktyką jest malowanie odbojnic na jaskrawe kolory przemysłowe, które mają ostrzegać kierowców pojazdów oraz załogę, oraz polepszać widoczność odbojnic.

Najczęściej takie akcesoria montowane są jeszcze przed otwarciem obiektu dla pracowników czy klientów, aczkolwiek nie ma wielu przeszkód przed montowaniem ich już po uruchomieniu zakładu. Są one bowiem bardzo dobrym uzupełnieniem i unowocześnieniem w tych miejscach pracy, które jeszcze nie posiadają takich zabezpieczeń, lub mają ich zbyt mało.