Odpowiednie piece do sauny fińskiej

Temperatura w saunie fińskiej wynosi zazwyczaj od 80 do aż 120 stopni Celsjusza, a powietrze jest bardzo suche, z wilgotnością na poziomie około 15%. Przebywanie w takich warunkach wpływa w sposób pozytywny na ciało człowieka. Do sauny tego typu powinno się wchodzić nago, bez kostiumu kąpielowego i szczelnego owijania ręcznikiem, najpierw dokładnie myjąc ciało w ciepłej wodzie. Nagość pozwala na właściwą wymianę ciepła.

Jaki piec do fińskiej sauny?

piec do sauny fińskiejW przypadku sauny fińskiej wybierane są między innymi piece opalane drewnem, które są przeznaczone do montażu do specjalnego przewodu dymowego. Cechą charakterystyczną takiego pieca są stalowe drzwiczki z szybą. Warto dobrać właściwy piec do sauny fińskiej. Możliwe jest również skorzystanie z pieców elektrycznych. Występują one w kilku odmianach, w zależności od mocy, co pozwala na dobranie pieca do wielkości pomieszczenia. Otwarta konstrukcja pieca pozwala na to, aby na saunę emanowało ciepło bezpośrednio z kamieni. Dzięki otwartemu rozwiązaniu, a także kratownicy, użytkownicy mogą polewać kamienie wodą z każdej strony. W przypadku większych pomieszczeń warto postawić na spory wkład na kamienie saunowe. Sprawdzą się one w saunach rodzinnych, w których może być zastosowanych sporo elementów szklanych. Nowoczesne modele pieców do saun pozwalają na przeprowadzenie kąpieli w tradycyjnej saunie, jak również w saunie ziołowej, aromatycznej czy parowej.

Niektóre modele pieców elektrycznych do saun posiadają ręczne uzupełnienie wody, w tych bardziej nowoczesnych znajdziemy automatyczny pobór wody. Dodatkowe zastosowanie zewnętrznego sterownika pozwala na regulowanie oświetlenia, czasu pracy i temperatury, a nawet pozwala na zaprogramowanie załączenia pieca o wybranej przez nas porze. Wszystkie piece powinny być dobierane w oparciu o wielkość pomieszczenia.