Opryskiwanie roślin zarówno w ogrodzie, jak i w domu to bardzo częsta praktyka. Opryski mogą być wykonywane tylko z wody w celu zroszenia roślin, które potrzebują do wzrostu wilgotnego klimatu. Opryskujemy także rośliny środkami ochronnymi lub nawozami, w zależności od potrzeby.
Modele opryskiwaczy ogrodowych
Spryskiwanie domowych roślin wodą to bardzo często konieczność, szczególnie w okresie zimowym, kiedy w mieszkaniach powietrze jest wysuszone przez działanie centralnego ogrzewania. Nie wszystkie rośliny potrzebują zraszania, niektóre wręcz tego nie lubią, jednak jest szereg okazów, które dla zdrowego wzrostu i pięknego wyglądu potrzebują wilgotnego mikroklimatu. Jednak zraszanie kwiatów uprawianych w domu to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ prawdziwe opryski stosuje się w ogrodzie. Niezależnie czy jest to niewielki przydomowy ogródek, czy też ogród z prawdziwego zdarzenia, a może warzywniak czy sad owocowy, opryski ze środków ochrony roślin lub też pryskanie płynnym nawozem, który wnika do rośliny przez liście, prędzej czy później będzie konieczne. W tym celu warto wyposażyć się w opryskiwacz, czyli urządzenie, które w wygodny sposób pomoże nam rozprowadzić środek równomiernie na uprawianych roślinach. Do domowego użytku czy też do roślin balkonowych i tarasowych w zupełności wystarczy niewielki opryskiwacz ciśnieniowy. Ma on pojemność do 2 litrów, jest lekki i prosty w obsłudze. W ogrodzie przyda się model nieco większy (do 10 litrów), najlepiej taki noszony na ramieniu lub na plecach jak plecak. Obydwa modele są wygodne i praktyczne. Na większych przestrzeniach warto zainwestować w opryskiwacz akumulatorowy, najlepiej taki noszony na plecach (są też modele z kółkami). Akumulator pozwoli nam na kilka godzin nieprzerwanej pracy, wystarczy nawet do niewielkiego sadu. Opryskiwanie dużych przestrzeni ułatwi także opryskiwacz spalinowy, który nie wymaga ładowania baterii.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu opryskiwacza? Przede wszystkim na jego pojemność, którą należy dopasować do własnych potrzeb (w zależności od wielkości terenu, na jakim będziemy wykorzystywać urządzenie). Istotna jest również długość lancy, im dłuższa, tym łatwiej będzie dosięgnąć do wyższych partii roślin, nawet do krzewów i niskich drzew.