Owerlok a klasyczna maszyna do szycia

Czyli rzeka informacji

Owerlok a klasyczna maszyna do szycia

Maszyna do szycia, choć nie jest obsługiwana przez wszystkich i nie każdy potrafi się nią obsłużyć, to jednak jest przynajmniej wizualnie znana każdemu. Jednak dla osób, które interesują się krawiectwem, równie znaną maszyną jest owerlok. Jest to nieco inny typ maszyny do szycia, która oprócz klasycznego obszywania ma również inne zadania, niezwykle przydatne dla każdego pasjonata krawiectwa. 

Owerlok – cechy charakterystyczne 

maszyna do szycia owerlokPrzede wszystkim należy pamiętać, że owerlok nie jest zwykłą maszyną do szycia i znacząco różnią się one budową. Przede wszystkim, to co wyróżnia owerlok na pierwszy rzut oka, to noże. Służą one przycinaniu materiału lub nitek przed wyszyciem ściegu, dzięki czemu otrzymujemy idealnie równo wycięty materiał. Maszyna do szycia owerlok przede wszystkim znajdzie zastosowanie w obszywaniu materiałów dzianinowych. Idealnie równo przycięte i obszyte materiały pozwolą stworzyć estetyczną kreację, co znacząco ułatwi pracę każdemu fanowi własnoręcznego szycia. Oprócz tego owerlok idealnie sprawdzi się do obszywania obrusów, kocyków, pościeli, bowiem jego elastyczny ścieg sprawi, że przy naciągnięciu nie będzie miało miejsce nadrywanie i strzelanie nitek, co ma miejsce w przypadku sztywnego obszycia. Różnice w budowie zauważalne są również pierwszym okiem, bowiem owerlok zwykle zawiera aż 4 nici widoczne na szycie maszyny, gdzie w przypadku klasycznej maszyny nić jest tylko jedna. 

Maszyny do szycia umożliwiają pracę krawcowym, ale również realizację pasji projektowania i szycia ubrań i dodatków. Niewielkie maszyny i owerloki idealnie sprawdzą się w domowym zaciszu, ale warto przed ich zakupem przeanalizować nasze potrzeby i wybrać sprzęt, który w największym stopniu będzie odpowiadał nam i przede wszystkim ułatwiał pracę.