pomniki granitowe

Po burzy ucierpiały nagrobki i pomniki granitowe

Pradolina toruńsko-eberswaldzka powoduje, że Kujawy są położone w tak zwanym cieniu opadowym. Oznacza to, że ten rejon dostaje mniej opadów oraz gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jednak istnieje sytuacja, w której, ani Wisła, ani pradolina nie ochroni tych miejsc przed silnym wiatrem.

Ochrona tanich pomników granitowych

pomniki granitoweTaka sytuacja, to przejście silnego frontu atmosferycznego oddzielającego dwie, skrajnie różne masy powietrza. Zdarzenie, jakie miało miejsce na Kujawach kilka lat temu, na wiele lat zapisało się w mojej pamięci. Otóż, w jednym z miast zostały zniszczone nagrobki. Wszystko dlatego, że szybko przesuwający się front atmosferyczny, spowodował wystąpienie szeregu niebezpiecznych zjawisk. Gwałtowana zmiana ciśnienia skutkowała wystąpieniem silnego wiatru, który łamał drzewa, które spadały na nagrobki granitowe. Kilka domów zostało bez dachu nad głową. Linie energetyczne były pozrywane, więc gospodarstwa domowe przez kilkanaście godzin były odcięte od prądu. Nie wspomnę już o zalanych piwnicach i sklepach. Najbardziej właśnie ucierpiały nagrobki granitowe, które zostały zniszczone przez wielkie konary drzew. Taka sytuacja miała miejsce już wielokrotnie na różnych cmentarzach, dlatego chciałabym zaapelować do właścicieli tych obszarów. Warto jest sprawdzić, czy dane drzewa nadają się do tego, aby rosły w takich miejscach. Są to zazwyczaj drzewa wysokie i stare. Niejednokrotnie się zdarza, że są spróchniałe od środka. Warto chronić nawet tanie pomniki granitowe, bo są one ważne dla ludzi, dlatego należy wycinać takie drzewa.

Nawet dla bezpieczeństwa użytkowników cmentarza szkody spowodowane przez silne wiatry są wtedy dużo mniejsze. To ważne jednak, aby wycinać tylko te drzewa, które rzeczywiście nie powinny rosnąć w danym otoczeniu. Ogólnie bowiem o drzewa też trzeba dbać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *