Prasa hydrauliczna – dlaczego jest ważnym urządzeniem?

 

Prasa hydrauliczna to urządzenie, którego nie może zabraknąć w zakładzie opierającym swoją działalność na obróbce metalu. To właśnie dzięki niemu mamy możliwość nadawania kształtów różnym przedmiotom użytku codziennego. Najczęstszym zastosowaniem prasy hydrauliczne jest obróbka plastyczna metali. Jednak to nie wszystko co kryje w sobie to urządzenie. Gdzie jeszcze się z nim spotkamy? Jak właściwie działa prasa? 

Zasada działania prasy hydraulicznej

prasa hydraulicznaPrasa hydrauliczna to maszyna o szerokim spektrum zastosowania. To właśnie dzięki niej mamy możliwość nadawania odpowiednich kształtów elementom wykonanym z metalu. Większość z nas może utożsamiać ją właśnie z branżami przemysłowymi. Jednak dzięki niej możliwe jest również prasowanie makulatury, śmieci, a nawet owoców. Nawet w codziennych warunkach możemy spotkać się z zasadą działania prasy hydraulicznej. Jaka budowa kryje się jednak za tym urządzeniem, że pozwala na tak wiele możliwości? Składa się ona z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, które wypełnione są specjalną cieczą. Jeden z nich pełni funkcję pompy, drugi z kolei jest cylindrem roboczym. Zasada działania całego urządzenia opiera się na Prawie Pascala. Jego treść mówi nam, że gaz lub ciesz, które znajdują się w układzie zamkniętym rozchodzą się równomiernie we wszystkich kierunkach w momencie, gdy zostanie na nie wywarty nacisk z zewnątrz. Siły uzyskane w ten sposób są znacznie większe niż ma to miejsce w przypadku pras napędzanych mechanicznie. Obecne w maszynie tłoki i cylindry pracują równomiernie. Prawo Pascala sprawia jednak, że osiągają one inne siły nacisku.

Poszczególne modele pras hydraulicznych różnią się miedzy sobą budową oraz mocą. Jak łatwo się domyślić ta druga wartość uzależniona jest w głównej mierze od miejsca zastosowania. Niektóre z branż wymagają bowiem wykorzystania ogromnych sił nacisku – zwykle jest to branża przemysłu ciężkiego.