Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu ulega pokusom, które spotykamy na każdym kroku. Może to być coś słodkiego, alkohol, papieros czy gra hazardowa. Jednak kiedy robimy to zbyt często i nie mamy nad tym kontroli, to wpadliśmy w nałóg.
Jak się wyleczyć z uzależnienia od leków?
Żeby uzależnić się od jakiegoś czynnika, zwykle nie potrzeba wiele trudu, gdyż przyjemnie jest zaspokajać swoje zachcianki czy nagłe ochoty. Robią to raz na czas, raczej sobie nie zaszkodzimy, ale kiedy taki sposób postępowania kultywujemy każdego dnia, to zaczynamy tracić nad tym kontrolę. Kiedy nie potrafimy sobie odmówić zażycia kolejnej tabletki, to znak, że nałóg nami kieruje i nie umiemy się mu przeciwstawić. Dla takich osób jest stworzony ośrodek leczenia uzależnień od leków, który każdego roku przyjmuje setki osób w różnym stanie. Zażywanie leków jako sposób na radzenie sobie z własnymi problemami, jest bardzo niebezpieczne, bo w łatwy sposób można doprowadzić do zgonu, szczególnie jeżeli leki się miesza z alkoholem. W ośrodku, leczenie rozpoczyna się od detoksykacji, czyli całkowitego wyczyszczenia organizmu z pozostałości substancji trujących. Kiedy organizm jest „czysty”, najczęściej w szybkim czasie pojawiają się objawy odstawienie czynnika uzależniającego. Jest to najcięższy moment do przetrwania, ale po nim następuje stopniowy powrót do normalności. Pacjenci mogą w ośrodku liczyć na stałą opiekę lekarzy różnych specjalizacji i przede wszystkim psychologów, którzy pomagają radzić sobie w po odstawieniu leków.
Podczas leczenie uzależnień, pacjenci przechodzą terapię, mającą na celu nauczenie osoby uzależnionej radzić sobie w kryzysowych momentach, kiedy najprościej sięgnąć po znane rozwiązania. W trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu, bardzo ważne jest wsparcie najbliższych.