Wraz z przejściem z księgowości papierowej na systemy elektroniczne w drugiej połowie XX wieku możliwa stała się stosunkowo łatwa zmiana danych, bez możliwości ich udowodnienia. W wielu obszarach zastosowań nie odgrywało to i nadal nie odgrywa większej roli. Jednakże elektroniczne kasy rejestrujące były coraz częściej wykorzystywane do wstecznego skracania zarejestrowanych obrotów.
Drukarki zawierające moduł pamięci fiskalnej
W celu ograniczenia ewentualnego uchylania się od płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, na początku lat 80. we Włoszech opracowano pierwsze systemy pamięci fiskalnej, które od tamtej pory są tam obowiązkowe. Podstawowe podejście zostało przyjęte w innych krajach, w większości przypadków z licznymi szczegółowymi modyfikacjami. Systemy pamięci fiskalnej praktycznie zawsze wymagają certyfikacji, a ta musi być odnawiana przy każdej, a przynajmniej każdej większej zmianie produktu. Drukarka (m.in. drukarka posnet thermal) musi być certyfikowana do sprzedaży detalicznej przez lokalny urząd skarbowy. Z kolei pierwszy przegląd techniczny kasy rejestrującej powinien być wykonany nie później niż 2 lata od daty pierwszej fiskalizacji. Wielu producentów posiada pełną linię drukarek dla każdego rodzaju środowiska pracy, od rozwiązań dla użytkowników o estetycznych upodobaniach, poszukujących eleganckich drukarek, po drukarki dla handlowców, którzy potrzebują bardziej wytrzymałych opcji.
Rozwiązania podatkowe stale się rozwijają, a wymagania różnią się w zależności od kraju i czasu. Producenci, często, oferują też usługi konsultingowe, aby pomóc przedsiębiorcom w poruszaniu się po lokalnych przepisach rządowych. Najnowsza generacja rozwiązań podatkowych opartych na chmurze nie wymaga integracji modułu podatkowego z drukarką, co zmniejsza koszty i złożoność rozwiązania.