Przepisy dotyczące drukarek fiskalnych

Wraz z przejściem z księgowości papierowej na systemy elektroniczne w drugiej połowie XX wieku możliwa stała się stosunkowo łatwa zmiana danych, bez możliwości ich udowodnienia. W wielu obszarach zastosowań nie odgrywało to i nadal nie odgrywa większej roli. Jednakże elektroniczne kasy rejestrujące były coraz częściej wykorzystywane do wstecznego skracania zarejestrowanych obrotów.

Drukarki zawierające moduł pamięci fiskalnej

drukarka posnet thermalW celu ograniczenia ewentualnego uchylania się od płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, na początku lat 80. we Włoszech opracowano pierwsze systemy pamięci fiskalnej, które od tamtej pory są tam obowiązkowe. Podstawowe podejście zostało przyjęte w innych krajach, w większości przypadków z licznymi szczegółowymi modyfikacjami. Systemy pamięci fiskalnej praktycznie zawsze wymagają certyfikacji, a ta musi być odnawiana przy każdej, a przynajmniej każdej większej zmianie produktu. Drukarka (m.in. drukarka posnet thermal) musi być certyfikowana do sprzedaży detalicznej przez lokalny urząd skarbowy. Z kolei pierwszy przegląd techniczny kasy rejestrującej powinien być wykonany nie później niż 2 lata od daty pierwszej fiskalizacji. Wielu producentów posiada pełną linię drukarek dla każdego rodzaju środowiska pracy, od rozwiązań dla użytkowników o estetycznych upodobaniach, poszukujących eleganckich drukarek, po drukarki dla handlowców, którzy potrzebują bardziej wytrzymałych opcji.

Rozwiązania podatkowe stale się rozwijają, a wymagania różnią się w zależności od kraju i czasu. Producenci, często, oferują też usługi konsultingowe, aby pomóc przedsiębiorcom w poruszaniu się po lokalnych przepisach rządowych. Najnowsza generacja rozwiązań podatkowych opartych na chmurze nie wymaga integracji modułu podatkowego z drukarką, co zmniejsza koszty i złożoność rozwiązania.