Rola listew w stolarce okiennej

Od kilku lat samorządy wspierają działania dotyczące termomodernizacji w obrębie gospodarstw domowych. Jednym z nich jest wymiana stolarki okiennej na nowoczesną, odpowiadającą europejskim normom. Jej istotnym elementem, który zwykle nie jest przez nas zauważany, są listwy.

Dlaczego listwy przy oknach są tak istotne?

listwy przyokienneOkna są bardzo ważnym elementem każdego domu. Zapewniają dopływ światła słonecznego do wnętrza, co wpływa na dobrostan osób, które w nim przebywają. Poza tym gwarantują poprawną wentylację pomieszczeń. Są też istotnym elementem izolującym zaraz po ociepleniu zewnętrznym. W nowszych konstrukcjach poprawiona szczelność i wypełnienie przestrzeni między szybami gazem mogą skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Także zastosowane materiały mają duże znaczenie. Listwy przyokienne montuje się, aby zakryć i uszczelnić miejsce pomiędzy ościeżnicą a tynkiem. Ze względu na obciążenia powstające w konstrukcji budynku w połączeniu z warunkami atmosferycznymi, miejsca te narażone są na pęknięcia. Nie są one groźne, o ile nie wynikają z poważnej wady konstrukcyjnej domu. Nie wyglądają jednak dobrze przy nowo wstawionych oknach. Listwa przyokienna eliminuje ich powstawanie. Oprócz tego znacznie przyspiesza kładzenie tynku. Biorąc pod uwagę, że dopasować ją można do koloru stolarki, nie obniża jej ogólnych walorów estetycznych. Pamiętać należy, że poza listwami dylatacyjnymi, kupić można także specjalne listwy wewnętrzne. Ich głównym zadaniem jest estetyczne wykończenie wnętrza.

Wymieniając okna na nowe, warto zainteresować się jakością oraz pochodzeniem poszczególnych części. Listwy są jednym z najważniejszych. Chronią one miejsce montażu okna i zapobiegają niszczeniu tynku. Mogą także poprawiać estetykę we wnętrzu domu.