Rowery do jazdy profesjonalnej

Górskie rowery z reguły projektowane są z myślą o pokonywaniu trudnego terenu, a nie jeździe wyczynowej, dlatego też często zdarza się, iż rowerzyści którzy chcą wykonywać manewry na takowych mają z nimi duże trudności. Górskie rowery są bowiem ciężkie, mają szerokie opony terenowe i amortyzatory które niekiedy uniemożliwiają wykonywanie ewolucji, jakie są bardzo proste na rowerach wyczynowych.

Niestandardowa odmiana rowerów górskich

wyczynowe rowery mtbGórskie rowery wyczynowe to jeden z nowszych rodzajów rowerów, który łączy w sobie zalety roweru terenowego i akrobatycznego, pozwalając na bardzo niestandardowe manewry w trakcie jazdy po trasach terenowych. Wyczynowe rowery mtb nie mają stałej amortyzacji, która mogłaby kolidować z większością ewolucji i manewrów wyczynowych, wykonywanych przez rowerzystów, aczkolwiek nadal zachowują dobrą charakterystykę jazdy po trudnym terenie. Wyróżniają się przede wszystkim bardzo lekką ramą, wykonaną głównie z aluminium oraz lekkich metali, które w znaczący sposób odchudzają rower, i ułatwiają jazdę po bardzo nierównym terenie, aczkolwiek przez spadek wagi nieco zaburzają równowagę w trakcie bardzo szybkiej jazdy. Szerokie opony terenowe z głębokimi bieżnikami zastąpiły nieco węższe opony wyczynowe, które pozwalają na komfortową jazdę w terenie, choć przeznaczone są bardziej do manewrowania i popisowych ewolucji niż do pokonywania przeszkód terenowych.

Wiele takich rowerów powstało na bazie najbardziej rozpowszechnionych rowerów górskich, więc posiadają ramy podobne do najbardziej popularnych rowerów, które polecane są do jazdy w trudnym terenie, Wyróżniają się jednak wyglądem, zwłaszcza kierownic, które są znacznie bardziej rozłożone na boki, i posiadają charakterystyczne „rogi” do trzymania podczas manewrowania.