Różnorodne zastosowania filcu

Bardzo ciekawym surowcem wykorzystywanym szeroko w przemyśle jest filc. Na rynku można spotkać wiele jego rodzajów w zależności od przeznaczenia. Produkowany jest jako całkowicie naturalny bądź z domieszkami. Istnieje też wersja całkowicie syntetyczna. Filc nie poddaje się czasowi i ciągle jest bardzo pożądanym materiałem.

Produkcja i rodzaje filcu

filc szaryNie każdy z nas zdaje sobie sprawę z bogactwa zastosowań filcu kojarząc go trochę humorystycznie z butami filcakami. Produkcja filcu to proces stary jak świat i polega na procesie filcowania zwanego inaczej spilśnianiem. Jest to zabieg moczenia włókien i dokładnego ich wymieszania. Tak uzyskana mokra masa jest punktem wyjściowym do uzyskania mat filcowych. Produkowany filc osiąga grubości od dwóch milimetrów do kilku centymetrów co daje możliwość dostosowania do potrzeb odbiorców. Maty filcowe zwijane są w bele i tak trafia on do handlu. Filc uzyskuje się z naturalnego włosia, którym jest sierść zwierzęca, najczęściej runo owcze ze względu na łatwość pozyskania. W ten sposób uzyskujemy filc naturalny, który można wzbogacać włóknami syntetycznym w celu poprawienia jego odporności na zagrożenia biologiczne. Najczęściej występuje on jako filc szary lecz można  go dowolnie barwić na różne kolory. Jednym z rodzajów filcu jest filc tzw. techniczny o bardzo wielu zastosowaniach w przemyśle. Jest on wykorzystywany na największą skalę w budownictwie jako warstwy separacyjne czy izolacyjne. Produkuje się z niego również taśmy do transporterów taśmowych.  Posiada walory izolacji termicznej i akustycznej.

Filc naturalny jest bardzo dobrym surowcem do produkcji różnego rodzaju uszczelek do systemów olejowych i smarowniczych. Znajduje również zastosowanie w meblarstwie jako różnego rodzaju podkładki ochronne. Bardzo jest nim zainteresowana branża pamiątkarska gdyż jest wdzięcznym i łatwym w obróbce surowcem.