Szerokie zastosowanie wapna w przemyśle

Wapno palone jest powszechnie stosowane w przemyśle chemicznym, budowlanym czy rolniczym. Nazwa wapno palone jednakże nie oznacza jednego, konkretnego związku chemicznego ale kilka soli wapnia, które różnią się metodą otrzymywania oraz potencjalnym zastosowaniem. Jak rozróżnić różne rodzaje wapna?

Podchloryn wapnia i wapno palone to nie synonimy

wapno chlorowaneNazwa wapno palone dokładnie odnosi się do tlenku wapnia, nieorganicznego związku chemicznego z grupy tlenków zasadowych. W potocznej mowie, bardzo często jest od mylony z podchloranem wapnia, czyli wapnem chlorowanym. Pomimo, że nazwa wydaje się podobna to zastosowanie tych dwóch środków znacząco się od siebie różni. Tlenek wapnia najczęściej jest składową mieszanki zaprawy murarskiej, wraz z piaskiem oraz wodą i jest niezbędnym elementem do składania w całość cegieł, ścian i wszyskich innych elementów budownictwa.  Wapno chlorowane przypomina wapno palone, natomiast zamiast tlenu w swojej budowie chemicznej posiada chlor, dzięki czemu jest wykorzystywane głownie jako silny utleniacz w procesie dezynfekcji. Doskonale radzi sobie z wszelkimi bakteriami, grzybami czy wirusami. Jego silne działanie przeciwko szkodliwym mikroorganizmom znalazło zastosowanie w dezynfekcji karetek. Należy pamiętać, że obie substancje są bardzo silnie żrące oraz niebezpieczne dla zdrowia, jeśli obchodzimy się z nimi nie zgodnie z ich przeznaczeniem.

Wapno palone oraz chlorowane to chemiczne związki nieorganiczne, które są szeroko używane w wielu gałęziach przemysłu i są ze sobą często mylone. Warto wiedzieć, że są to różne związki ponieważ ich zastosowanie zdecydowanie się różni. Trzeba również zapoznać się z poprawnymi instrukcjami, które dotyczą przechowywania oraz transportu takich substancji, ponieważ ich niepoprawne użycie może prowadzić do uszczerbków na zdrowiu.