Zaawansowane osuszanie drewna

Wartość drzew jest nieoceniona. Wiele dzieł sztuki, prawdziwych perełek architektury, zbudowanych jest z drewna. Ponadto należy pamiętać, że obróbka tego surowca, nawet dzisiaj, nie jest procesem łatwym i szybkim. Nawet teraz, zanim drewno będzie nadawało się do użytku, musi zostać wysuszone przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Proponowane urządzenia do suszenia drewna

zaawansowane suszarki do drewnaWydajne oraz zaawansowane suszarki do drewna dostępne na rynku są bardzo różnorodne. Różnica polega głównie na przeznaczeniu sprzętu. Oznacza to, że ważny jest tutaj surowiec, który należy wysuszyć. Na przykład w procesie suszenia tarcicy roztwory stosuje się w formie działania cyklicznego. Tam układane są stosy tarcicy w specjalnych zamkniętych komorach, w których wzrasta temperatura. Systemy pomiarowe i automatyczne zapewniają doskonałą kontrolę procesu suszenia. Do suszarni podawane jest drewno ułożone na paletach lub wagonach kolejowych. Komora zamyka się i rozpoczyna się proces suszenia. Komputer kontroluje wilgotność i temperaturę powietrza. Dzięki temu suche powietrze pochłania parę wodną z powierzchni drzewa. Ruch powietrza zmienia się i określa prędkość suszenia. Rura wentylacyjna może usuwać wilgotne powietrze z suszarki. Jest to typ suszenia konwekcyjnego. Suszarki kondensacyjne z kolei, to suszarki zaliczane do suszarek konwekcyjno-obiegowych. Drewno opałowe jest ogrzewane powietrzem dzięki konwekcji. Suszarka nie posiada komina, więc nie dochodzi do wymiany powietrza z otoczeniem. Najważniejszym elementem jest wypełniacz, który służy do schładzania wilgotnego powietrza i umożliwia jego wyschnięcie bez wymiany powietrza. Popularne są również suszarki aerodynamiczne. W tym przypadku mamy do czynienia z cykliczną suszarką konwekcyjną, w której powietrze jest podgrzewane w wyniku tarcia masy powietrza o specjalny wirnik wentylatora. Zatem powietrze odpowiedzialne za suszenie zapewnia odpowiednie warunki do wysuszenia powietrza. Może być również stosowany w miejscach, w których nie ma możliwości zainstalowania kotłowni.

Ostatnim ale nie mniej skutecznym przykładem będą suszarki podciśnieniowe. Są to suszarki do drewna liściastego. Urządzenia te działają na zasadzie pary przegrzanej, z ogrzewaniem kontaktowym pod wysokim ciśnieniem, suszarki próżniowe z ogrzewaniem dialektycznym. Sposób przekazywania ciepła w drewnie jest zróżnicowany.