Zapory odpowiadające za bezpieczeństwo komputera

Firewalle nazywane powszechnie zaporami sieciowymi są jednym z kilku sposobów kompleksowego zabezpieczenia komputera bądź całej sieci komputerowej np w biurze. Przed niepożądanymi działaniami oraz osobami nie uprawnionymi. Spotykane są w postaci specjalnego oprogramowania, którego zadaniem jest blokada dostępu intruzom do danych zapisanych na dysku komputera. 

Jak działają zapory sieciowe? 

zapora sieciowaFirewall to typ programu który kontroluje połączenia naszego komputera z siecią internetową. Występuje w postaci pakietu oprogramowania zabezpieczającego jako jego element lub bywa niezależnym programem. Duża część zapór automatycznie blokuje dostęp wszystkim programom dostęp do internetu. Dostęp ten jest udzielany w momencie gdy administrator wyrazi na to zgodę. Brak zabezpieczenia takiego jak zapora sieciowa, może narazić nas na ataki hakerów i nieść za sobą bardzo katastrofalne skutki. Bez tego zabezpieczenia jesteśmy narażeni na wirusy lub tak zwane internetowe robaki. Mówiąc najprościej rola jaką ma do spełnienia zapora zapora skupia się na poprawnej identyfikacji oraz szacowaniu prawidłowości adresu IP, który w pewien sposób chce nam wysłać wiadomość. Dodatkowym zadanie zapór jest ochrona wszystkich portów systemu komputerowego dzięki którym podejmowane są działania z zakresu komunikacji z siecią oraz innymi jednostkami komputerowymi oraz uniemożliwiają odczytanie któregoś z nich i dostanie się do danych naszego komputera. 

Podsumowując, wiedząc jaka jest skala zagrożenia atakami hakerskimi i jakie mogą być skutki takiego ataku pytanie o posiadanie zapory sieciowej jest pytaniem retorycznym. Jest to obowiązkowe zabezpieczenie, które bardzo skutecznie ochrania nasze dane przechowywane na komputerze. Chroni nas przed duplikowaniem tych danych oraz czuwa aby żadne wirusy nie przedarły się do systemu operacyjnego.